FESTIVAL DAY

Market Square Stage Program

10:00 am

Eight Items or Less – rock band

 

Children’s Concert – Polish Saturday Schools from Essendon, Rowville, Sth Melbourne, St Albans, & Albion

 

10:40 am

Polish Saturday School from Essendon (Maria Konopnicka)

Program “Polak Maly” – “A Little Pole”

 

11:05 am

Polish Saturday School from Rowville

Program “We Enjoy Our Polish School”

 

11:40 am

Polish Saturday School from Sth Melbourne (Tadeusz Kosciuszko)

Program “Na Zdrowie!” – “To Good Health!”

 

11:50 am

Polish Saturday School from St Albans

Program “Our Lady, Queen of Poland”

 

12:00 pm

Polish Saturday School from Albion

Program “Nasze ulubione piosenki” – “Our Favourite Songs”

 

12:20 pm

Polish Folkloric Entertainment –

Lajkonik Dance Ensemble (Sydney)

Oberek Dance Ensemble (Hobart)

Łowicz & Łowiczaki Dance Ensembles (Melbourne)

 

1:30 pm

Official Opening of the Polish Festival

 

2:15 pm

Folkloric Entertainment continues –

Polonez Song & Dance Ensemble (Melbourne)

 

3:30 pm

Kapela Tekla Klebetnica – Highlander group from Poland

 

4:00 pm

Vardos – folk group from Melbourne

 

5:00 pm

Official close of the Festival

 

After the Festival

 

5.30 - 6.30 pm

Mass at St. Augustine’s Church, 631 Bourke Street

 

All day attractions on the Main Square

 

10:30 am – 4:30 pm KIDSTOP – A variety of craft activities for children

10:30 am – 4:30 pm FOLKSTOP – Polish artisan craft presentations

YARRA TERRACE PROGRAM

10:00 am – 5:00 pm Entertainment provided by Mr Richard Stacewicz

Deakin Edge program

11:00 am

Literature Circle

Bogumiła Żongołłowicz – „Konsul”

Jan Maszczyszyn – sci-fi literature

 

12:00 pm

Frederic Chopin Society in Victoria & Syrena Choir under the direction of Irena Janus-Olchowik, President of the Frederic Chopin Society in Victoria

 

1:00 pm

Tekla Klebetnica – folk band

Anna Adamowska- violin, vocal

Zygmunt Czupryn – accordion

Stanisław Dudek – double bass

 

2:00 pm

Eight Items or Less – rock band

Natalia Michalak – vocal

Steven Anderson – guitar

Jake Webb – bass

Adam Kirk-Holmes - drums

Barney Jackson - sax

 

2:25 pm

The Unconquered - short animated film (2017)

 

2:30 pm

3 Laetare – „Let Poland be Poland”

Magdalena Krakowska – vocal

Magdalena Biadała-Sahingoez - vocal

Anna Massetti – piano

Krzysztof Krakowski - guitar

 

3:00 pm

Youth Session

Sammer Bartczak – vocal

Tomasz Bartczak – piano

Adam Janisiow – tenor sax

Marek Podstawek – drums

 

3:10 pm

Polish Music from the Australian land

 

Niemen and Wodecki songs

Arrangement – Roman Syrek – trombone

 

Turnau songs

Arrangement – Scott Griffiths – piano/vocal/guitar

 

Adam Piechociński – violin

Klara Rawdanowicz – violin

Anna Syrek - cello

Victor Janisiow – cello/guitar

 

Bernadeta Głowacka – flute/vocal

Adam Fedor – clarinet

Adam Janisiow – tenor sax

Dominik Rawdanowicz – trumpet

Kamil Rawdanowicz – alt sax

 

Tomasz Bartczak – piano/bass

Grzegorz Machnacki - accordion

Vincent Wienckowski – double bass

Marek Podstawek – percussion

 

4:00 pm

Polish Music from the Homeland

(Agnieszka Osiecka, Wojciech Młynarski)

 

Anna Stankiewicz – vocal

Agnieszka Wilczyńska – vocal

 

Andrzej Jagodziński – piano

Czesław „Mały” Bartczak – percussion

Andrzej Łukasik – double bass

 

Robert Majewski – trumpet

Janusz Strobel - guitar

 

Download a PDF version of the program

 

f

© Copyright 2017, Polish Festival Inc.

Site by KKGraphics